<

Naylon Poşetler

Günlük yaşantımız içinde çok büyük yeri olan naylon poşetler, taşıma muhafaza ve ambalaj da çok kolaylık ve rahatlık sağlamaktadır. Naylon poşetler hayatımızın her alanında farklı görevlerde kullanılmaktadır. Aldığımız eşyaları naylon poşetlerle taşırız naylon poşetler kullanımı naylonun kalitesine göre değişir. Daha kalın ve büyük naylon poşetler eşyaların üzerini örtmek ya da muhafaza etmek için kullanılırken küçük naylon poşetlerin kullanımını yaşantımızın her alanında görmek mümkündür. Pazara, markete, çarşıya gittiğimizde tüm alış veriş eşyalarımızı naylon poşetlerle taşırız. Pazarda aldığımız sebze ve meyvelerimizi taşımak için yine naylon poşetler kullanırız.

Aldığımız ya da taşıyacağımız her türlü eşyayı naylon poşetler sayesinde taşırız. Naylon poşetlerin doğada çok uzun sürelerde çözündüğü veya çok zararlı olduğu inanışı çok yaygındır. Ama unutmamak gerekir ki. Doğaya serbest şekilde naylon poşetleri atan ve çevreyi kirleten biz insanlarız. Naylon poşetlerin kontrolsüz üretimi yanında bilinçsiz ve fazla miktarda tüketimi çevreye zarar verebilir. Ama naylon poşetlerin doğaya tekrar kazandırılması yine biz insanların elindedir. Vakum Torbası geri dönüşümü olan ve tekrar tekrar kullanılan bir malzemedir.


Naylon Poşet - Genel Kullanım Alanları

Naylon poşetler maliyet ve kullanım olarak son derece ucuz ve kullanışlı maddeden üretilmiştir. Doğada bu kadar çok bulunabilen ve kullanımı uygun olan hammadde varken en iyi şekilde değerlendirmek gerekmez mi? Biz insanlarda bunu en iyi şekilde kullanmalı ve değerlendirmeliyiz. Naylon poşet kullanımını hayatımızdan çıkarma fikri yerine gerekli eğitim ve politika ile insanları bu yönde bilgilendirilmesi sağlanabilir böylece doğru ve yerinde kullanım sağlanarak naylon poşetler amacı doğrultusunda kullanılmış olur.

İçinde bulunduğumuz ve yaşadığımız dünya sınırlı doğal kaynakları olan bir yaşam alanıdır. Bizde doğaya çöp ve atık olarak en az miktarda atacağımız naylon poşetlerle bu sınırlı kaynakların korunmasına katkı sağlamış oluruz. Geri dönüşüm olarak değerlendirilen naylon poşetler sürekli geri dönüşüme katılarak kullanabilinir.


Naylon Poşetler - Üretim

Naylon poşetler petrolün yan ürünü olan polietilenden üretilir. Naylon poşet kullanımının sıklaşması ve bilinçsiz kullanımın yaygınlaşması üzerine naylon poşet içeriği değiştirilerek doğada kendiliğinden en kısa sürede çözünmesi amaçlanmıştır.vakum torbaları Bunun için yapılan çalışmalar arasında en kısa sürede doğada çözünmesi sağlanıyor. Eczanelerde, marketlerde, büyük iş merkezleri ve duyarlı doğa dostu kuruluşlarda bio naylon poşet kullanımı yaygınlaştırılarak en hızlı ve etkili şekilde bunların doğaya kazanımı hedeflenmektedir.

Bu bağlamda yapılan çalışmalar son hızla devam etmektedir. Şu da bir gerçektir ki naylon poşetin kullanımını hayatımızdan tamamen çıkarmak mümkün değildir. Çünkü hayatımızın her alanında kullanmakta ve faydasını görmekteyiz. Böyle bir yaklaşım yerine gerekli eğitimlerle yanlış olan bilinçsiz tüketim ve kullanım değiştirilebilir. Bu konuda çocuklara okullarda verilecek eğitimle yeni nesillerin bu konuda daha bilinçli ve bilgili olmaları sağlanabilir. Her konuda olduğu gibi naylon poşet konusunda da doğru bilgilendirme yapılması gerekir.